Dalyan Hakkında

dalyan

Yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Dalyan, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde.

Denize kıyısı bulunan Dalyan, dört mevsim şehirden kaçışın ilk durakları arasında yer alıyor. Mavi ile yeşilin kucaklaştığı Dalyan hangi bölgede diye sorarsanız, Akdeniz Bölgesi'nde bulunuyor. Geniş yüzölçümüne sahip Muğla ilinin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer alan ilçeleri mevcut. Dalyan haritası incelendiğinde ilçenin Akdeniz Bölgesi sınırları içinde yer aldığı görülüyor.

Akdeniz ile Köyceğiz Gölü'nün birleştiği kanal üzerinden konumlanan Dalyan, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Beldede bulunan kumsallara caretta carettalar yumurtalarını bırakıyor. Tatlı su ve deniz suyunun arasında bulunan nadir plajlarından biri olan İztuzu Plajı, Dalyan sınırları içinde yer alıyor. Sakin ve güzel sahil şeridine sahip Dalyan, kaplıcaları ve çamur banyoları ile ziyaretçilerine şifa sunuyor. Kumsalları, şifalı suları ve yemyeşil doğası ile ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Dalyan'da turizm aktiviteleri sürekli gelişiyor.

dalyan

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören Dalyan, her mevsim dinginliğini koruyor. Dalyan eşsiz koyları ve temiz kumsalları ile yaz sezonunda deniz tatili yapmak isteyenleri fazlasıyla memnun ediyor. Düzenlenen tekne turlarına katılarak Dalyan koylarını görmenizi tavsiye ederiz. Caretta carettalara ev sahipliği yapan Dalyan, zengin bir ekolojik çeşitliliğe sahip. Belde ormanlarında yaklaşık 180 çeşit kuş türü bulunuyor. Kuş cıvıltıları eşliğinde Dalyan'ın muhteşem doğasında, şehrin gürültüsünden uzaklaşabilirsiniz. Olabildiğince yeşil doğası ile ziyaretçilerine huzur ve sakinlik sunan Dalyan, kaplıcaları ve çamur banyosu ile şifa dağıtıyor.

Kükürtlü kaplıca sularının çeşitli hastalıklara şifa dağıttığı belirtiliyor. Dalyan turizm bölgesi olmasının yanında tarım ve balıkçılık faaliyetleri ile adından söz ettiriyor. Dalyan kanalında yetiştirilen kefal balığı dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor. Verimli toprakları sayesinde Dalyan'da pamuk, limon ve narenciye çeşitleri de yetiştiriliyor.

dalyan

Ege mutfağının izlerini taşıyan Dalyan mutfağında kabak çiçeği dolması, arapsaçı, deniz börülcesi ve narlı dondurması gibi yöreye özgü lezzetler bulunuyor. Tarih boyunca önemli bir yerleşim olan beldenin geçmişi antik çağlara kadar uzanıyor. Dalyan tarihi, çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için oldukça zengin. Frigya döneminden kalan kral mezarları ve antik kentler, bölgenin önemli tarihi yerlerini oluşturuyor.

Şimdi Ara Canlı Yardım